Wiata czy garaż?

Aby zabezpieczyć swój samochód przed szkodliwymi działaniami warunków atmosferycznych, można skorzystać nie tylko z dobrodziejstwa klasycznego garażu, ale również z praktycznej wiaty garażowej. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie – co jest lepsze wiata czy garaż?

Jakie zalety mają wiaty garażowe?

Wiaty garażowe skutecznie osłaniają samochód w sezonie zimowym przed kłopotliwym śniegiem i szronem. W sezonie letnim zapewniają one z kolei doskonałą ochronę przed słońcem i deszczem. Dla większości osób największym atutem wiat jest oczywiście ich przystępna cena zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę postawienie zwykłego garażu, który choćbyśmy nie wiadomo jak kombinowali to przy porównywalnych materiałach i standardzie wykończenia zawsze jest droższy. Opisując największe zalety warto wspomnieć również o walorach estetycznych, które wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę. Modna i stylowa wiata garażowa, może okazać się najlepszą wizytówką naszej posesji. Łatwo ją wkomponować w całą architekturę ogrodową. Poza tym na wiatę garażową nie trzeba mieć pozwolenia, można ją postawić w dowolnym miejscu. Atutem jest możliwość połączenia z elewacją budynku, uzyskując tak zwaną wiatę przyścienną.

Jakie atuty ma klasyczny garaż?

Garaż jest bardzo wygodny i komfortowy w codziennym użytkowaniu zwłaszcza, jak połączy się go bezpośrednio z domem. Nowoczesny garaż wykonany z wysokiej jakości materiałów zapewnia doskonałą ochronę nie tylko przed deszczem i śniegiem, ale również przed włamaniami. Największym minusem są oczywiście dość wysokie koszty inwestycji. Musimy się liczyć z kosztami bramy garażowej, napędów oraz pełnym zamknięciem konstrukcji z 4 stron (wiata ma mniej ścian, a więc i mniej materiału zużyjemy do budowy).

Garaż czy wiata?

Jak wspomniano powyżej obie konstrukcje mają swoje zalety i wady, dlatego też wybór konkretnego rozwiązania, zależy tak naprawdę od zasobności portfela i swoich indywidualnych preferencji. Osoby, które nie mogą pochwalić się większymi środkami finansowymi powinny postawić na wiaty garażowe. Jest to doskonała propozycja także dla tych osób, które zwracają uwagę na krótki czas inwestycji. Budowa garażu, zwykle jest bardziej czasochłonna, należy też wziąć pod uwagę więcej formalności do spełnienia. Przy wiatach garażowych nie trzeba zmagać się z urzędowymi sprawami, a dokładniej mówiąc z koniecznością zdobycia pozwolenia na budowę. Funkcjonalne wiaty doskonale sprawdzą się także w wąskich działkach, gdzie jest mało miejsca do zagospodarowania.

Trudno o jednoznaczny werdykt, bo najważniejsze są preferencje użytkowe. Zwolenników garażów nie ma sensu przekonywać do wiat garażowych i odwrotnie. Biorąc jednak pod uwagę osoby niezdecydowane, które nie są przekonane na 100% do jednego rozwiązania, uważamy że wiata garażowa ma nieco więcej zalet. Warto pamiętać, że tylną ścianą wiaty garażowej może być pomieszczenie gospodarcze w pełni zamknięte z drzwiami i oknami. To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne. Otrzymujemy zarówno miejsce postojowe pod dachem, jak i kawałek swojego warsztatu czy magazynku tak jak w klasycznym garażu.

Zapraszamy do kontaktu