Wiaty bez pozwolenia

Mała Architektura Ogrodowa

Wiaty bez pozwolenia

Wiata garażowa bez pozwolenia budowlanego / Carporty bez pozwolenia

Zapraszamy do zapoznania się z oferowanymi przez nas projektami wiat bez pozwolenia. Jeśli szukasz minimum formalności i chcesz posiadać w ogrodzie wiatę garażową bez pozwolenia budowlanego koniecznie przejrzyj poniższe projekty oraz zapoznaj się z tekstem wyjaśniającym aktualne prawo budowlane (tekst znajduje się pod projektami wiat).

Wiaty bez pozwolenia to najlepszy sposób na budowę zadaszenia samochodu. Carporty w pełni chronią auto przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, są tańsze w budowie niż tradycyjny garaż i oczywiście spełniają najważniejszy dla Państwa cel – nie trzeba załatwiać na nie pozwolenia.

Wiaty stalowe

Prawo budowlane zmienia się na korzyść użytkowników ogrodów i to jest dobra informacja dla wszystkich posiadaczy domu jednorodzinnego lub działki rekreacyjnej. Coraz więcej możemy postawić bez pozwolenia i bez zgłoszenia, nadal warto jednak dokładnie zapoznać się z wytycznymi, które mówią o tym jakie obiekty w ogrodzie możemy postawić bez zbędnych formalności. W niniejszym wpisie opiszemy sytuację związaną z wiatami garażowymi, które są nieodłącznym elementem architektury ogrodu.

Budowa wiaty garażowej to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy nie posiadasz garażu lub w rodzinie przybyło dodatkowe auto. Koszt wybudowania wiaty jest znacznie tańszy niż budowa garażu, w dostatecznym stopniu zabezpiecza samochód przed działaniem opadów słonecznych i promieniowania słonecznego. Niewątpliwą zaletą wiaty garażowej jest jej łatwe dopasowanie do istniejącej już aranżacji posesji.

Wiata garażowa w świetle prawa budowlanego

Nie ulega wątpliwości, że nowelizacja prawa budowlanego znacznie ułatwiła życie inwestorom. W wielu przypadkach zamiast pozwolenia na budowę, wystarczy tylko zgłoszenie do urzędu powiatowego lub urzędu miasta. Jest to procedura znacznie prostsza, krótsza i mniej kosztowna. Niektóre budowle, w tym wiaty, nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia.

Prawo budowlane nie definiuje pojęcia wiaty garażowej, wymienia tylko ogólnie wiaty jako obiekty budowlane bez rozróżnienia ich rodzajów. Jasno z tego wynika, że przepisy dotyczą także wiat garażowych. Wiata to budowla zadaszona na słupach, nie może mieć fundamentów, poddasza i zabudowanych wszystkich ścian, przynajmniej jedna musi być otwarta. Może w jej obrębie znajdować się pomieszczenie gospodarcze, np. na narzędzia i ono może być zamknięte ze wszystkich stron.

Wiata garażowa pozwolenie

Kwestie związane z budową wiaty reguluje art. 29. ust. 1. ust. 2. Ustawy o prawie budowlanym. Określają one jakie warunki musi spełniać wiata, by mogła być postawiona bez pozwolenia. Dodatkowo art. 30 wymienia budowle, które nie wymagają nawet zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.

Oba te zapisy trzeba traktować łącznie, w przeciwnym razie może powstać wiele wątpliwości interpretacyjnych, ponieważ art. 29 różnicuje wymagane formalności ze względu na przeznaczenie i charakter działki. Wiata garażowa bez pozwolenia może być postawiona na każdej działce pod warunkiem, że jej powierzchnia nie przekracza 35 m2, ich ilość nie może być większa niż 2 na każde 500 m2. Tego typu wiata wymaga tylko zgłoszenia.

Bez pozwolenia można także wybudować wiatę o powierzchni 50m2, ich ilość nie może być większa niż 2 na 1000 m2. Warunkiem jest ich budowa na działce z budynkiem mieszkaniowym lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Artykuł 30 Ustawy o prawie budowlanym wymienia obiekty, które wymagają zgłoszenia, nie ma wśród nich wiaty garażowej o powierzchni 50 m2 wybudowanej na działce z budynkami mieszkalnymi lub przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową.

Wniosek jest prosty, jeśli chcemy wybudować wiatę garażową do 50 m2 na działce z domem, to możemy zrobić to bez pozwolenia i zgłoszenia. Trzeba pamiętać, że przynajmniej jedna jej ściana musi zostać bez zabudowy.

Wiata garażowa bez pozwolenia i zgłoszenia musi spełniać jeszcze dodatkowe warunki:

– musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
– nie może być wybudowana na terenie zabytkowym lub w pobliżu zabytkowego budynku,
– nie może być wybudowana na terenie Natura 2000,
– musi być wybudowana w odpowiedniej odległości od dróg publicznych, placów zabaw oraz obiektów sportowych.

We wszystkich tych przypadkach wybudowanie wiaty wymaga pozwolenia na budowę, ale inwestor nie powinien mieć większych problemów z postawieniem standardowej wiaty, po dokonaniu kilku formalnych zabiegów.

Zapraszamy do kontaktu