Fundament pod wiatę garażową powinien być odporny na wysokie obciążenia oraz negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Wybór nie może być przypadkowy! Należy jednak podkreślić, że nie zawsze utwardzenie podłoża jest konieczne. Każdy przypadek wymaga indywidualnej, a jednocześnie fachowej oceny. Najlepiej zgłosić się do konsultantów z firmy Wiatex, którzy oceniają każdy przypadek indywidualnie. Priorytetem jest to, aby wzniesiona konstrukcja zapewniała oczekiwany poziom stabilności, wytrzymałości i bezpieczeństwa. Poniżej umieszczono zbiór praktycznych wskazówek na ten temat.
Jak utwardzić podłoże pod wiatę garażową?
Pierwszym krokiem jest ocena podłoża – bez utwardzenia nie obędzie się, jeśli ziemia jest podatna na rozmakanie. W takiej sytuacji rekomendowana jest wylewka betonowa, ława betonowa lub kostka brukowa. Oba rozwiązania są dość proste w wykonaniu. Przeszkoda może okazać się ograniczony budżet. W ramach oszczędności można wylać jedynie stopy betonowe w miejscach, gdzie zostaną osadzone słupy konstrukcji. W ten sposób można zmniejszyć jej podatność na czynniki zewnętrzne np. porywisty wiatr.
Osoby, które zdecydowały się na stopy betonowe muszą określić ich optymalną wysokość (zwykle sięgają one 3-5 cm nad ziemią). Ważne jest, aby drewniane słupy nie miały kontaktu z wilgotnym podłożem, które po deszczu może pokryć się kałużami.
Jak dopasowywany jest rodzaj podłoża?
Nie każdy wie, jakie podłoże pod wiatę garażową sprawdzi się najlepiej. Istotne jest to, aby zostało ono trafnie dopasowane do miejsca oraz intensywności eksploatacji. Nie istnieje rozwiązanie, które równie dobrze sprawdzi się w każdym przypadku. Właśnie dlatego rozsądniej jest zdać się na ekspertów. Niezbędna jest analiza następujących czynników:
- Ukształtowanie terenu – niektóre obszary są szczególnie narażone na wilgoć. Pod uwagę należy również wziąć ryzyko wystąpienia porywistego wiatru. Inaczej wykonywane są konstrukcje na terenach pochyłych, gdzie trudniej osiągnąć pożądany stopień stabilności. Rzeźba terenu decyduje o tym, jakie rozwiązania zostaną wdrożone.
- Typ zabudowy – wiaty wolnostojące wymagają mocnego utwardzenia. Łatwiej jest postawić konstrukcje przylegające (np. do budynku mieszkalnego), gdyż są one mnie narażone na negatywne oddziaływanie czynników otoczenia.
- Wielkość konstrukcji – najważniejsze jest to, aby wiata garażowa była mocna i niepodatna na uszkodzenia mechaniczne. Należy również uwzględnić czynniki atmosferyczne.
Masz dodatkowe pytania? Zadaj je naszych ekspertom pisząc na biuro@wiatex.pl lub zadzwoń +48 503 105 773
Sprawdź również dostępne projekty wiat garażowych.